12.02.2015
Webdesign

Czym jest CMS? Dlaczego jest potrzebny?

Arsen Avatar photo

Na początek wyjaśnijmy może ten trzyliterowy skrót, który pojawił się w tytule naszego artykułu. CMS z języka angielskiego to skrót od Content Management System – tłumacząc na język polski to nic innego jak System Zarządzania Treścią.

Jest to strona internetowa, która posiada swój własny panel administracyjny, pozwalający na samodzielne i w pełni darmowe zarządzanie zawartością strony. Co więcej, nie wymaga to od klienta umiejętności programowania. W dalszej części artykułu opiszemy czym dokładnie jest CMS, jakie ma możliwości, dla kogo jest przeznaczony oraz jaki CMS najlepiej wybrać.

 

Czym dokładnie jest CMS strony internetowej? Jakie ma możliwości?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy jest to strona internetowa z panelem administracyjnym umożliwiającym dowolną edycję treści bez posiadania specjalistycznej wiedzy informatycznej.

Pod pojęciem edycja kryją się takie operacje jak dodawanie, modyfikowanie i usuwanie zawartości strony, m.in. tekstów, zdjęć, filmów, a nawet całych struktur w postaci menu, stron oraz wpisów. Służą do tego wbudowane edytory zarządzania treścią WYSIWYG (What-You-See-Is-What-You-Get – to co widzisz w edytorze jest tym co otrzymasz na stronie www). Edytor przypomina dobrze znane nam narzędzie z pakietu programów Microsoft Office – Word. Również tutaj mamy możliwość dowolnego formatowania treści.

Najpopularniejsze systemy CMS posiadają swoje dodatki, zwane inaczej wtyczkami. Pozwalają one na rozbudowę strony o dodatkowe funkcjonalności. Wtyczki dzielimy na darmowe oraz płatne, z czego zdecydowanie więcej jest tych pierwszych. Instalacja i konfiguracja takiej wtyczki z reguły sprowadza się do kilku kliknięć w panelu administracyjnym.

W dzisiejszych czasach nie wdraża się już stron bez systemu CMS. System zarządzania treścią daje nam komfort i wygodę w postaci darmowej modyfikacji treści strony w dowolnym czasie. Dzięki wbudowanym narzędziom do edycji treści oszczędza się czas, który musielibyśmy poświęcić na formatowanie treści wykorzystując jedynie kod źródłowy, który wymaga również znajomości podstaw programowania.

 

Rodzaje CMS, oferowane bezpieczeństwo oraz związane z tych koszty?

Systemy CMS dzielą się na 2 grupy:

  • otwarte oprogramowanie – opensource
  • zamknięte oprogramowanie zawierające licencję użytkowania

Zdecydowanie bardziej popularne są systemy z pierwszej grupy. Przemawia za nimi otwarty kod źródłowy, udostępniany publicznie, w większości przypadków za darmo. Kolejną zaletą tej grupy jest ogólnodostępne wsparcie takich systemów skupiające programistów z całego świata, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą na forach internetowych. Dzięki temu można znaleźć w internecie rozwiązanie na większość ewentualnych problemów, jeśli się takie pojawią podczas korzystania z panelu administracyjnego. Otwarty kod źródłowy oprogramowania opensource pozwala programistom na tworzenie nowych wtyczek i aktualizacji, które rozbudowują możliwości systemu CMS, nie musimy się też martwić o kwestie bezpieczeństwa strony internetowej. Programiści dbają o to, aby system przy użyciu odpowiednich wtyczek był zawsze aktualny i bezpieczny. Ogromna ilość wtyczek i aktualizacji daje wręcz nieograniczone możliwości rozbudowany strony internetowej o nowe funkcje. Nasza rola w tym wypadku ogranicza się najczęściej do pobrania aktualizacji systemu CMS i wtyczek za pomocą kilku prostych kliknięć.

Często na serwerach hostingowych różnych firm możemy spotkać się z gotowymi kreatorami CMS. Wadą takiego rozwiązania są nałożone z góry ograniczenia poprzez firmę hostingową na taki system, które w pewnym momencie nie pozwalają na dalszą rozbudowę, znacznie zamykając nam również możliwości swobodnego zarządzania treścią na stronie internetowej.
Dlatego w tym przypadku najlepiej zlecić jest wykonanie takiej strony internetowej z CMS profesjonalnej firmie, która zainstaluje, skonfiguruje, dostosuje System Zarządzania Treścią do indywidualnych potrzeb, czy też podepnie wcześniej przygotowaną dla nas szatę graficzną.

Systemy z drugiej grupy są zazwyczaj prywatnym produktem firm, skierowanym do wąskiego grona odbiorców. Kod źródłowy jest zamknięty, nie mamy zatem możliwości jego edycji czy tez podglądu w zrozumiałej postaci. W tym przypadku klient jest niejako zależny od firmy produkującej dane oprogramowanie. Niestety liczba błędów bezpieczeństwa w tym wypadku może być większa, gdyż kod źródłowy rozwija konkretna firma, bez jakiegokolwiek wsparcia programistycznego z zewnątrz. Wydawane aktualizacje oraz wtyczki są zdecydowanie rzadziej z uwagi na to, że z takich systemów korzysta zdecydowanie mniejsza liczba użytkowników, bardzo często są też wtedy płatne. Często wymagają także wdrożenia ich przez programistów danej firmy.

 

Jaki CMS wybrać?

Najpopularniejszym obecnie Systemem Zarządzania Treścią jest WordPress dostępny również w języku polskim. Oczywiście jest do pobrania za darmo z otwartym kodem źródłowym. W chwili obecnej co czwarta strona internetowa na świecie wykorzystuje system WordPress. Oferuje on swoim użytkownikom ponad 35 tys. wtyczek.

CMS posiada wszystkie wymienione zalety, które opisaliśmy powyżej. Dodatkowo jest prosty i intuicyjny w obsłudze dzięki nowoczesnemu i przejrzystemu interfejsowi. Zawiera w sobie również rozbudowane narzędzie do zarządzania mediami na stronie, czyli wszelkiego rodzaju załącznikami w postaci zdjęć, dokumentów, filmów oraz innych.

WordPress daje możliwość zarządzania wtyczkami. Informuje także na bieżąco o aktualizacjach samego systemu czy też innych dodatków, które wcześniej zainstalowaliśmy.

Zmiana szablonu graficznego jest możliwa za pomocą kilku kliknięć myszką, należy jednak mieć na uwadze to, że darmowe szablony są schematyczne i niczym specjalnym się nie wyróżniają na tle innych stron internetowych, dlatego najlepiej gdy taki szablon „skrojony na miarę” przygotuje dla nas firma, której zleciliśmy budowę strony internetowej.

WordPress może być stosowany jako system blogowy, ale równie dobrze spełnia także swoją rolę jako wizytówka, strona produktowa, strona firmowa, forum dyskusyjne, sklep internetowy, czy nawet portal społecznościowy.

Z innych bardziej znanych systemów CMS moglibyśmy wymienić m.in. takie jak chociażby: Joomla czy Drupal, jednak naszym zdaniem to właśnie WordPress jest zdecydowanym numerem jeden wśród ogólnodostępnych rozwiązań.

Z czystym sumieniem wdrażamy go do każdej strony realizowanej dla naszych klientów – każdemu, kto chce w prosty i łatwy sposób przy użyciu nowoczesnych narzędzi samodzielnie zarządzać swoją stroną internetową.