31.08.2018
Marketing / reklama

Zmiany w Google Maps [PŁATNE PLANY]

Arsen Avatar photo

W 2018 roku Mapy Google doczekały się znacznych zmian. Zmiany te możemy ocenić jako kosztowne, szczególnie dla małych firm. W maju ogłoszono wprowadzenie udoskonalonej wersji Google Maps. Komunikat informował, że nowa odsłona usługi będzie płatna dla właścicieli stron i sklepów internetowych, którzy korzystają z Map Google na swoich witrynach. Są to więc firmy dla których, w stopce lub w zakładce kontakt instalowaliśmy ( darmowe do tej pory ) interaktywne mapy google. Jeśli chcesz wiedzieć jak będą wyglądać rozliczenia przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego co trzeba zrobić, aby korzystać z Google Maps API. Lub uniknąć dodatkowych kosztów.

 

Jakie możliwości daje nowe Google Maps?

 

Wraz z nowym planem finansowym ogłoszono nowe zasady korzystania z usługi. Zmiany dotyczą działania wszystkich map podzielonych na trzy główne produkty: mapy, trasy i miejsca. Zmiany w tak szerokim zakresie mają wpływ na wszystkie firmy korzystające z usługi Google Maps. Jednocześnie ułatwi to wyszukiwanie miejsc i korzystanie z nowych funkcji Map Google.

 

Jak przygotować firmę na zmiany?

 

Jeśli Twoja firma korzystała do tej pory z Map Google wymagane będzie przejście na ujednolicony plan, którego koszty będą uzależnione od zakresu wykorzystanych funkcjonalności API (nie ma znaczenie czy wcześniej strona korzystała z planu darmowego czy płatnego). Należy założyć specjalne konto rozliczeniowe Google Cloud Platform i podpiąć od niego kartę kredytową.

 

Google daje w gratisie usługi warte 200$

 

Google zrezygnowało z obowiązujących wcześniej dwóch planów – Standard i Premium. Zamiast tego wdrożony został ujednolicony plan dla wszystkich firm, które każdego miesiąca otrzymają w gratisie usługi warte dwieście dolarów. Jeśli w ciągu miesiąca limit zostanie przekroczony, będzie trzeba zapłacić zgodnie ze stawką naliczaną od tysiąca zapytań.

Wiele osób zainteresuje możliwość ustawienia budżetu tak, żeby nie przekroczył dwustu dolarów. Jest to rozwiązanie, które pozwala na darmowe korzystanie z Map Google. Należy jednak pamiętać, że jeśli limit darmowych wyświetleń zostanie przekroczony, mapy przestaną się wyświetlać.

W celu dalszego korzystania z Map Google (na przykład wyświetlania ich fragmentów na stronach internetowych), należy posiadać klucz API oraz konto rozliczeniowe Google Cloud Platform. Większość małych firm powinna bez problemu zmieścić się w darmowym planie Google Maps. Należy jednak pamiętać o tym, że niezależnie od planu płatności trzeba stworzyć konto billingowe co wiąże się z dodaniem do niego karty kredytowej.

Jak stworzyć konto bilingowe w Google Cloud Platform? [Opis krok po kroku]

1. Najpierw odwiedź stronę: https://cloud.google.com/maps-platform/user-guide/

2. Kliknij na opcję „create a new account.

 

3. Wybierz produkt z trzech możliwych (mapy, trasy, miejsca). W przypadku lokalizacji firmy na mapach wybieramy opcję „Maps„.

 

 

4. Następnie kliknij w „Utwórz konto rozliczeniowe„.

 

 

5. Utwórz nazwę nowego konta i kliknij „dalej”. Wybierz kraj w walucie, którego obsługiwane będą płatności.

 

 

6. Podaj dane kontaktowe i formę płatności.

 

 

 

 

7. W kolejnym etapie nastąpi włączenie platformy Map Google, które potwierdzamy klikając dalej.

 

 

8. W ostatnim etapie pojawi się klucz Google Maps API, który należy wstawić do skryptu na stronie.

Nadal nie wiesz jak się za to zabrać?

Wszystkie wskazówki i odpowiedzi na trudne pytania znajdziesz w FAQ udostępnionym przez Google. Jeśli masz problemy z Google Maps API zapraszamy do kontaktu – pomożemy wdrożyć usługę na Twojej stronie.