07.01.2015
UI / UXWebdesign

Co powinieneś wiedzieć o projektowaniu stron internetowych

Arsen Avatar photo

Proces stworzenia strony internetowej w obecnych czasach niektórym zdaje się być bardzo banalny- w końcu tak wiele firm się tym zajmuje, uczą tego w szkołach i dostępnych jest mnóstwo kursów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda budowanie strony i jakich umiejętności oraz wiedzy wymaga.
Zacznijmy od znajomości języków programowania HTML i CSS, odpowiadających za szatę graficzną i elementy dynamiczne oraz animacje PHP, jQuery oraz MySQL do obsługi baz danych. Są to podstawy dzięki, którym można w ogóle myśaleć o budowaniu spersonalizowanych stron internetowych, ich znajomość pozwala na to, aby zakodować projekt stworzony przez grafika i zainstalować system CMS, który pozwoli na samodzielną obsługę treści strony.

Nasza firma korzysta z systemu WordPress, który jest na licencji open source. Dzięki temu, że jest na licencji otwartej jest stale rozwijany przez programistów pasjonatów na całym świecie. System rozwija się na tyle szybko, że co 5 strona na świecie jest zbudowana właśnie na tym systemie. Dla nas są to wystarczająco mocne argumenty za tym, aby korzystać z tego systemu i nie budować własnego, czym kusi wiele firm na rynku. Twierdzą, że ich systemy są napisane lepiej, są bezpieczne, szybsze i prostsze w obsłudze. Nic bardziej mylnego. System znany tylko jednej firmie na rynku, zmusza do dożywotniego korzystania z usług tejże firmy, a tym samym bycia od niej w 100 % zależnym. Systemy te zazwyczaj szybko stają się nieaktualne i dziurawe, bo firmy nie mają czasu ich rozwijać- a nawet jeśli uda się, co jakiś czas wypuszczać nową wersję to aktualizacje zazwyczaj nie są darmowe. Jednym słowem WordPress rządzi! Może dlatego, że pozwala na pobranie ponad 19 tysięcy różnych pluginów, dzięki którym strona może być stale rozwijana. A może po prostu dlatego, że jest banalny w obsłudze…

Wracając do kwestii technicznych aspektów budowania strony, to dobra znajomość wszystkich wymienionych języków programowania daje nieograniczone możliwości. Szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie, które wymuszają szukania nowych rozwiązań w budowaniu stron internetowych. Wraz z rozwojem branży urządzeń mobilnych, co raz więcej użytkowników korzysta ze smartphonów i tabletów. Wymusza to więc od nas to, aby budować strony mobilne, takie które poprawnie wyświetlają się na wszystkich urządzeniach. Umiejętnie zastępując technologie niewspierane przez te urządzenia, innymi zapewniamy poprawne wyświetlanie. Dla przykładu – należy unikać stosowania technologii Flash, której nie wyświetla Iphone i Ipad, zastępując ją jQuery, dzięki temu wszystkie animacje wyświetlają się na każdego rodzaju urządzeniach.

Kolejną ważna sprawą jest optymalizacja pod kątem pozycjonowania. Pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w internecie. Z Google korzysta każdy z nas, i niemalże każdy z nas szuka w nim usług lub produktów. Aby strona w ogóle mogła się pozycjonować musi być odpowiednio zbudowana, konieczny jest autorski kod źródłowy (strony zbudowane na szablonach mają marne szanse na wysoką pozycje w Google). Stosowanie się do długiej listy wytycznych Google pozwala na to aby strona mogła być pozycjonowana oraz aby miała szansę wyświetlać się wyżej niż inne strony.

Najważniejszym jednak według nas aspektem projektowania stron internetowych jest projektowanie graficzne. Trzeba mieć odpowiednie doświadczenie, aby zaprojektować stronę, która będzie użyteczna, intuicyjna dla użytkownika, będzie można ją poprawnie zakodować w technologii responsoryjnej oraz przede wszystkim wyróżni Twoją firmę spośród konkurencji.

Aspekty technicznego projektowania to jedna strona medalu, druga zaś to kwestie estetyczne. Klient rzadko zwraca uwagę na to, jak strona jest zakodowana- najczęściej ocenia ją po szacie graficznej. Otoczeni masą reklam wizualnych, bardzo powierzchownie przyjmujemy informację, skupiając się głównie na elementach graficznych. Grafik musi przewidzieć, jakie informacje na stronie są najistotniejsze, jak klient ma się po stronie poruszać, w jakiej kolejności ma przyswoić informację ze strony i co powinien z niej zapamiętać. Trwa wyścig, w którym uczestniczą wszystkie firmy, my również. Wyścig, w którym walczy się o klienta, sprzedając usługi lub produkty. W tłumie innych firm należy się pozytywnie wyróżnić, strona powinna być łatwa w obsłudze, przyjemna dla oka i dopasowana do grupy docelowej.

Nie ma możliwości, aby niedoświadczona osoba poradziła sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami. Tak wiele osób nazywa się teraz grafikami, web developerami, programistami, projektantami stron internetowych w jednej osobie. Ale czy mają odpowiednie kompetencje, aby powierzyć im swoją firmę? W myśl zasady „skąpy dwa razy płaci” należy się zastanowić czy oszczędzając warto ryzykować i zlecać realizację strony przypadkowej osobie. Czy ludzie niedoświadczeni będą w stanie sprostać oczekiwaniom wynikającym z potrzeby rozbudowy strony, jej zabezpieczenia, pozycjonowania…

W naszej firmie budową strony zajmuje się kilka osób! Projekt jest na początku konsultowany w zespole, zbieramy pomysły, z których grafik robi projekt graficzny. Po ukończeniu grafiki, projekt przejmuje web developer, który tnie grafikę i koduje ją, instaluje system CMS oraz testuje stronę. Następnie kolejna osoba wypełnia stronę i robi optymalizację pod kątem pozycjonowania. Zapewniamy również rejestrację i konfigurację hostingu, zainstalowanie poczty, zindeksowanie strony w Google na pozycjonowaniu kończąc.

Argumentów, które przemawiają za tym, aby zlecić realizację strony naszej firmie jest wiele. Jeśli oczekujesz indywidualnego podejścia, profesjonalnej i kompleksowej obsługi, przyjdź, zadzwoń, napisz e-mail…

Zapraszam!
Arsen Marchlewski