16.05.2022
Webdesign

Co to jest WordPress i czy warto się na niego zdecydować?

Arsen Avatar photo

Myślisz o własnej stronie internetowej? Projektowanie i kodowanie warto zostawić profesjonalistom, jednak aby zarządzać treściami znajdującymi się na gotowej stronie nie musisz mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że zdecydujesz się na WordPressa. Co to jest WordPress i dlaczego warto z niego korzystać? Spieszymy z odpowiedzią!

 

 

Co to jest WordPress?

 

WordPress to tak zwany CMS (ang. Content Management System), czyli system zarządzania treścią na stronie internetowej. Dzięki niemu w prosty sposób edytujesz istniejącą zawartość lub dodasz zupełnie nowe treści, takie jak wpis na bloga, dowolną podstronę tekstową czy zwykłą galerię zdjęć.

 

Zalety WordPressa

 

1. Darmowe narzędzie

WordPress to darmowy system typu open source. W celu publikacji strony internetowej trzeba jedynie pokryć koszty hostingu (serwera) i domeny (adresu strony). Bez tych elementów projektowanie strony www nie będzie możliwe. Koszty opłacenia domeny i hostingu nie są wysokie i zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie.

2. Dowolne modyfikowanie

Użytkownicy mają do swojej dyspozycji tysiące zarówno darmowych, jak i płatnych szablonów, motywów, wtyczek i pluginów. Tak duży wybór rozwiązań sprawia, że projektowane w ten sposób strony internetowe mogą być oryginalne i w pełni funkcjonalne. Można je też w każdej chwili dowolnie rozbudować o dodatkowe elementy.

3. Łatwość użytkowania

Przejrzysty i intuicyjny interfejs sprawia, że obsługa WordPressa jest stosunkowo prosta. Nie trzeba mieć żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania, by skutecznie zarządzać treścią czy wyglądem stron internetowych.

4. Wsparcie społeczności

WordPress jest jednym z najczęściej stosowanych systemów zarządzania treścią. Dzięki temu, że jest tak powszechny, znajdziesz w internecie mnóstwo potrzebnych informacji. Ktoś prawdopodobnie już zadał pytanie, które Cię nurtuje, a ktoś inny na nie odpowiedział.

5. Rozwój i aktualizacje

Twórcy WordPressa dużą wagę przykładają do rozwoju. Dzięki aktualizacjom oprogramowanie jest bezpieczne i sprawnie działa na wszystkich urządzeniach, mimo pędzącego do przodu świata technologii.

 

Czy warto zdecydować się na WordPressa?

 

WordPress ma bez wątpienia sporo zalet. Jest przyjazny użytkownikowi, daje wiele możliwości, a koszty utrzymania strony są niewielkie. Z jego pomocą jesteś w stanie samodzielnie zaprojektować prostą stronę internetową i zarządzać znajdującymi się na niej treściami, nawet jeśli nie znasz się na programowaniu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że postawienie większej i bardziej zaawansowanej strony będzie już wymagało m.in. znajomości języków programowania. Warto więc zlecić to profesjonalistom, ponieważ czasem korzystniej jest przebudować fragment kodu niż instalować kolejną wtyczkę.