05.07.2023
Webdesign

Aktualizacja Figmy 2023

Natalia Avatar photo

Dwa tygodnie temu odbyła się coroczna konferencja Figma Config, która stała się jednym z największych wydarzeń dla każdego grafika. W tym roku przyciągnęła jeszcze więcej uwagi ze względu na ilość nowych funkcji i narzędzi.

W dzisiejszym artykule chcę podsumować najważniejsze zmiany.

 

Dev Mode

 

To była OGROMNA aktualizacja, która bardzo pomaga w współpracy programisty z projektantem. Nowa przestrzeń robocza o nazwie Dev Mode zawiera funkcje, które pomagają przetłumaczyć projekt na kod szybciej. Tradycyjnie Figma była postrzegana jako narzędzie do projektowania, a ostatnia aktualizacja ma na celu wypełnienie luki między projektowaniem a programowaniem, z czego nasz zespół jest bardzo zadowolony.

 

Variables

 

Variables, czyli zmienne, to wartości wielokrotnie powtarzane w projekcie. Można je zastosować dla kolorów, typografii, odstępów lub wartości logicznych (prawda/fałsz), co pozwala zaoszczędzić czas i energię podczas projektowania. Zmienne pomagają również zdefiniować tryby ciemne i jasne lub przełączanie pomiędzy urządzeniami z automatycznym dostosowaniem odstępów.

 

Advanced Prototyping

 

Nowe funkcje sprawiają, że tworzenie prototypów jest prostsze, wymaga mniejszej liczby kroków, ramek i połączeń. To mniej pracy dla wszystkich i możliwość wykonania większej ilości iteracji! Na przykład, po zdefiniowaniu zmiennych można ustawić regułę (ang. Conditional), która mówi: „jeśli przycisk został kliknięty więcej niż 5 razy, przejdź do innego ekranu”. Wyrażenia (ang. Expressions) umożliwiają wykonywanie obliczeń lub przekształceń zmiennych. Na przykład, można zwiększyć wartość zmiennej licznika za każdym razem, gdy kliknięto przycisk.

 

Font picker

 

W końcu to się stało! Zaktualizowano widok wyboru fontów. Podgląd nazw fontów w ich własnym stylu to niewielka, ale znacząca aktualizacja. Wcześniej trzeba było zastosować font do tekstu w projekcie, aby zobaczyć, jak wygląda. Teraz można zobaczyć podgląd każdego fontu, co umożliwia ocenę odpowiedniości fontu dla projektu już na pierwszy rzut oka. Kolejną ważną zmianą jest także filtrowanie. Teraz można wybierać fonty na podstawie określonych kryteriów, takich jak fonty szeryfowe, bezszeryfowe, o stałej szerokości itp.

 

Autolayout – wersja 5

 

Autolayout jest już bardzo potężnym narzędziem, ale dzięki Config 2023 zyskuje dodatkowe możliwości. Teraz można zdefiniować minimalną i maksymalną szerokość kontenera oraz automatycznie “zawijać” obiekty do nowej linii w przypadku zmiany szerokości kontenera. To oszałamiające! Kolejna zmiana, która pozwala zaoszczędzić dużo czasu i skupić się bardziej na tworzeniu elastycznych układów.

 

Diagram x Figma collabo

 

Last but not least! W nowej erze sztucznej inteligencji możliwości są nieograniczone. Sztuczna inteligencja może pomóc w jeszcze szybszym procesie projektowania. Zapowiada się, że programiści również będą mieli pomoc w generowaniu lepszego kodu.
Reasumując, coroczna konferencja Figma Config przyniosła wiele znaczących zmian i nowych funkcji nie tylko dla grafików, jak i dla programistów. Figma staje się coraz bardziej rozbudowanym narzędziem, które otwiera nowe perspektywy dla procesu projektowania.