Dla ludzi, którzy nie zwracają uwagi na szczegóły różnica pomiędzy flat a material desing będzie znikoma. Na pierwszy rzut oka projekty tego typu mogą wydawać się bardzo podobne, a może nawet identyczne. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach i o nich właśnie chcielibyśmy dziś opowiedzieć.
Zacznijmy od początku. Czym tak na prawdę jest flat a czym material design?
FLAT DESIGN
W ostatnim czasie, świat stał się przepełniony różnymi treściami, które rozpraszają nasz umysł, dlatego coraz częściej powraca się do prostych form, ocierających o minimalizm. Ta zmiana dała początek nowemu trendowi w świecie reklamy czy projektowania stron internetowych nazywanym powszechnie Flat Design. Projektanci stron www korzystający z tej metody minimalizują do granic możliwości wszelkie grafiki pozostawiając jedynie najważniejsze elementy. Skupiają się na maksymalnej czytelności oraz ograniczeniu do minimum ozdobników i nieistotnych elementów strony. Czysta forma i jasny przekaz pomagają w skupieniu się na użyteczności i funkcjonalności danego projektu (np. strony internetowej) oraz pomagają w przyswajaniu zawartości. Przy tym rodzaju projektowania odeszło się od zaokrąglonych rogów, gradientów czy cieni, etc.
Główne założenia Flat Design:
- czytelność i jasny przekaz stron internetowych
- skupienie uwagi użytkownika
- pojawienie się kontrastów kolorystycznych
- przemyślana typografia, np. bold i light, duże i małe fonty w jednym projekcie
- minimalistyczne ikony i infografiki
MATERIAL DESIGN
Material Design to przede wszystkim język projektowania od Google, który wykorzystywany przy projektowaniu interfejsów do aplikacji. Ten trend jest jednak coraz częściej spotykany przy rozwiązaniach aplikacji natywnych czy w przypadku stron internetowych. Ideą firmy Google było stworzenie przejrzystego stylu, który będzie można dostosować do różnych płaszczyzn wyświetlacza. Jego podstawową cechą jest trójwymiarowość, osiągana zazwyczaj dzięki dodawaniu do danych elementów odpowiednich cieni. W przypadku stylu flat nie jest to stosowane. Dodatkowo styl Material Design cechuje się wykorzystywaniem żywych kolorów. Do projektowania aplikacji czy stron internetowych wykorzystuje się dwa np. dwa kontrastujące ze sobą kolory. Ikonografia stosowana w tych projektach również jest prosta, intuicyjna i delikatna. Projekty tworzone w oparciu o ten styl wyglądają prosto, ale jednocześnie bogato. Jest jasno, minimalistycznie i nie brakuje żadnych elementów. Projektanci mogą podbić cieniem, kształtem elementy, które na to zasługują. Tak stworzone strony www wyglądają po prostu apetycznie.
Plusy wynikające z projektowania Material Design
- trójwymiarowość elementów, możliwość cieniowania, gradientowania itp.
- w przeciwieństwie do płaskiego projektowania styl Material posiada bardzo szczegółowe wytyczne, dzięki czemu nie pozostawia miejsca na domysły projektując np. strony www
- ułatwia wszelkie animacje na stronie internetowej, ponieważ jest rozwiązaniem wyposażonym w narzędzia wspomagające animację